Odżywka do włosów – czy stosujesz ją prawidłowo?

Odżywka to jeden z podstawowych i najczęściej wybieranych kosmetyków do pielęgnacji włosów. Wiele osób popełnia jednak pewne błędy podczas jej stosowania, które dotyczą między innymi sposobu nakładania odżywki na włosy czy częstotliwości korzystania z tego produktu. Chcesz sprawdzić wiedzę i jak najlepiej zadbać o kondycję swoich włosów? Jesteś więc w dobrym miejscu.

Kto powinien korzystać z odżywki do włosów?

Dla kogo jest przeznaczona odżywka do włosów? Odpowiedź jest zaskakująco prosta – dla każdego! To podstawowy produkt pielęgnacyjny zalecany do stosowania przy każdym typie włosów i ich różnych potrzebach. Najważniejszym zadaniem odżywki jest zapewnienie włosom odpowiedniego poziomu nawilżenia po umyciu szamponem, który, choć oczyszcza je z zanieczyszczeń i nadmiaru sebum, może je również wysuszać i osłabiać.

Tak jak szampon jest kosmetykiem uniwersalnym, tak i odpowiednio dobrana odżywka zalecana jest dla osób obu płci, niezależnie od wieku, kondycji włosów czy ich typu. Jeśli zrezygnujesz z odżywki, każde mycie włosów szamponem może stopniowo je osłabiać, w efekcie prowadząc do ich przesuszenia, zmatowienia, a nawet zwiększonej łamliwości i utrudnionej stylizacji.

Jak prawidłowo nakładać odżywkę na włosy?

Chcesz, żeby dobra odżywka do włosów przyniosła widoczne efekty jej stosowania? Przede wszystkim pamiętaj więc o regularności. Nieregularne korzystanie z takich kosmetyków może nie przynosić pełnych rezultatów, gdy włosy dostają niewielkie dawki cennych składników, i to w dużych odstępach czasowych. Niewielką ilość odżywki wmasuj we włosy po każdym ich umyciu, a wesprzesz odbudowę ich naturalnej bariery hydrolipidowej osłabionej przez działanie szamponu.

Musisz pamiętać również o prawidłowym nakładaniu odżywki na włosy. To produkt, który zwykle nie powinien być nakładany na skórę głowy i włosy u nasady. Jego formuła może zatykać pory skóry, prowadząc między innymi do przyspieszonego przetłuszczania się włosów. Z tego powodu nakłada się go na całą ich długość, jednak unikając bezpośredniego kontaktu ze skórą głowy, a zgodnie z zaleceniami niektórych producentów – nawet od połowy długości włosów. Czas, przez jaki należy wmasowywać kosmetyk we włosy i pozostawić na nich przed spłukaniem zależy od wybranego produktu, dlatego zawsze warto przeczytać zalecenia i instrukcje znajdujące się na opakowaniu.

Dobra odżywka do włosów to ta odpowiednio dobrana!

Szukasz odpowiedniej odżywki dla siebie? Wybór takich kosmetyków jest bardzo szeroki, a wśród nich idealne produkty dla siebie znajdą osoby o różnych potrzebach. Najczęściej wybierane są odżywki z delikatnymi składnikami nawilżającymi, które wzmacniają włosy i uzupełniają ich nawilżenie po umyciu. Do wyboru masz jednak znacznie więcej produktów, w tym przeznaczone dla włosów o specjalnych potrzebach i problemach.

Dla włosów suchych, osłabionych, zniszczonych i łamliwych poleca się odżywki z dużą zawartością składników odżywczych. To nie tylko substancje nawilżające takie jak na przykład kwas hialuronowy, ale również składniki wygładzające łuskę włosa, dodające fryzurze blasku i działające ochronnie, zabezpieczając włosy przed szkodliwymi czynnikami. Dużą popularnością cieszą się również odżywki ułatwiające stylizację włosów czy zmniejszające ich puszenie się, a także kosmetyki przeznaczone do włosów farbowanych z dodatkowymi składnikami przedłużającymi trwałość koloru, zmniejszającymi jego wypłukiwanie i dodającymi mu zdrowego blasku.

Pamiętaj – w kosmetyce trudno o produkty uniwersalne, które sprawdziłyby się równie dobrze u osób o różnych potrzebach. Dobra odżywka to ta, którą dobierzesz indywidualnie, by zawarte w niej składniki idealnie wpisały się w potrzeby Twoich własnych włosów i przyniosły widoczne rezultaty stosowania.