Plastikowe morze: Problem zanieczyszczenia oceanów plastikiem

Plastikowe morze: Problem zanieczyszczenia oceanów plastikiem
Toksyny zawarte w plastiku zatruwają oceany, plastik zakłóca cykl węglowy, ograniczenie produkcji plastiku

Kiedy myślimy o naszych oceanach, widzimy krystalicznie czyste wody i nieskazitelne piaszczyste wybrzeża. Jednak coraz częściej wizja ta staje się mrzonką. Zanieczyszczenie plastikiem niszczy nasze plaże i zanieczyszcza nasze oceany, bez oznak zatrzymania, jeśli Big Oil postawi na swoim.

Dzieje się tak dlatego, że pośród apeli o transformację energetyczną, korporacje paliw kopalnych traktują tworzywa sztuczne jako koło ratunkowe. Rezultat: ogromny boom na tworzywa sztuczne. Organizacja Narodów Zjednoczonych przewiduje, że roczna produkcja tworzyw sztucznych wzrośnie czterokrotnie w latach 2020-2050, osiągając 1,6 miliarda ton metrycznych rocznie.

Znaczna część tego plastiku to opakowania jednorazowego użytku, które wyrzucamy niemal natychmiast po tym, jak trafią w nasze ręce. Co roku miliony ton metrycznych plastiku trafiają do środowiska, gdzie pozostają przez setki do tysięcy lat.

Konsekwencje są katastrofalne dla dzikiej przyrody i ekosystemów na całym świecie, w tym tych w naszych oceanach. Jeśli obecne trendy się utrzymają, problemy te będą się tylko pogłębiać. Oto trzy najgorsze sposoby, w jakie plastikowy boom zagraża naszym oceanom.

Plastik zatyka ocean i zabija dziką przyrodę

W środkowej części Oceanu Spokojnego cztery główne prądy oceaniczne przyniosły odpady do wolno poruszającej się „plastikowej zupy”. To największe na świecie wysypisko śmieci, nazwane Wielką Pacyficzną Plamą Śmieci, jest czterokrotnie większe od Kalifornii.

Każdego dnia coraz więcej wyrzucanych tworzyw sztucznych dołącza do tej szybko rosnącej, pływającej masy śmieci, która jest tylko jedną z pięciu gigantycznych plastikowych hałd zanieczyszczających ocean.

Zanieczyszczenie plastikiem stanowi ogromne zagrożenie dla różnorodności biologicznej, wpływając na ponad 600 gatunków morskich. Plastikowe śmieci często unoszą się na powierzchni oceanu, mieszając się ze źródłami pożywienia, gdzie zaplątują się w dziką przyrodę.

Zaplątanie jest ogromnym problemem dla zwierząt, w tym fok, lwów morskich, żółwi i maskonurów. Plastikowe śmieci, takie jak torby, mogą je zadławić i udusić lub przeciąć ich skórę i spowodować śmiertelne infekcje.

Co więcej, wiele zwierząt myli plastik z pożywieniem i zjada go. Duże kawałki plastiku nagromadziły się w żołądkach wielorybów, powodując ich śmierć głodową. Żółwie morskie, w tym krytycznie zagrożone żółwie skórzaste, przypadkowo spożywają plastikowe torby, myląc je z meduzami, które zwykle jedzą. Naukowcy znaleźli również plastikowe granulki w żołądkach zagrożonych maskonurów.

Toksyny zawarte w plastiku zatruwają nasze oceany

Oprócz dużych odpadów z tworzyw sztucznych, oceany zawierają biliony cząstek mikroplastiku*. Obecnie możemy znaleźć mikroplastik w otwartych oceanach, źródłach słodkiej wody, osadach jezior, korytach rzek i najgłębszych rowach oceanicznych.

Tworzywa sztuczne mogą zawierać tysiące różnych dodatków, z których wiele jest niebezpiecznych. Mogą one wypłukiwać się w miarę starzenia się plastiku i mogą stanowić połowę masy plastiku.

Niektóre z nich są wyjątkowo szkodliwe, wiele powiązano z toksycznością chemiczną, a niektóre zaburzają funkcje hormonalne u zwierząt. Odpady z tworzyw sztucznych mogą również przenosić i gromadzić metale ciężkie, patogeny i chemikalia.

Podczas gdy duże odpady z tworzyw sztucznych mają najbardziej widoczny wpływ na życie oceanów i ptaków morskich, spożywanie mikroplastików jest również niezwykle szkodliwe. Zwierzęta mogą wchłaniać dodatki, takie jak nonylofenol i bisfenol, które wypłukują się z plastiku.

W rezultacie mikroplastiki mogą powodować toksyczność wątroby u ryb, gromadzić toksyczne chemikalia w tkance tłuszczowej ptaków morskich i upośledzać funkcje komórek u małży. Narażenie na mikroplastik zabija również zarodki jeżowców.

Plastik zakłóca nasz ważny cykl węglowy

Oceany są istotną częścią cyklu węglowego naszej planety, który przenosi węgiel między Ziemią a atmosferą. Jest to klucz do dobrego funkcjonowania planety, ponieważ węgiel jest kluczowym składnikiem nie tylko życia, ale także regulacji temperatury na Ziemi.

W tym celu oceany są domem dla wielu organizmów, takich jak algi i plankton, które pobierają węgiel z atmosfery poprzez fotosyntezę. W rzeczywistości życie oceaniczne odpowiada za połowę fotosyntezy na Ziemi.

Co więcej, zwierzęta morskie tworzą „biologiczną pompę”, która każdego roku usuwa ponad 10 miliardów ton węgla z powierzchni oceanu. Obejmuje to 22 biliony funtów ryb żywiących się planktonem, które żerują na powierzchni w ciągu dnia i przenoszą węgiel do głębin oceanu w nocy.

Ryby te odpowiadają za ponad 40% sekwestracji węgla w niektórych częściach oceanu. Niestety, obecnie spożywają one duże ilości plastiku, co może zakłócić tę sekwestrację.

Zooplankton również pomaga sekwestrować węgiel, ponieważ jego bogate w węgiel odpady naturalnie opadają w głębiny oceanu. Zooplankton zjada jednak mikroplastik, który zastępuje te odpady.

Zakłócając takie procesy, zanieczyszczenie plastikiem przyczynia się do zmian klimatu. Co gorsza, mikrodrobiny plastiku w lodzie zmniejszają jego współczynnik odbicia. Oznacza to, że lód pochłania więcej ciepła i topi się bardziej (co podnosi poziom mórz), powodując jeszcze większe ocieplenie.

Musimy ograniczyć produkcję plastiku, aby ocalić nasze oceany

Raz wyprodukowany i wyrzucony plastik stanowi poważne zagrożenie dla życia oceanów i ekosystemów. Jest on jednak niebezpieczny na każdym etapie procesu produkcyjnego. Od wydobycia paliw kopalnych (kluczowych składników 90% tworzyw sztucznych), przez spalanie brudnych paliw, które zasilają produkcję, po proces produkcyjny, plastik wyrzuca zanieczyszczenia do naszego powietrza i wody, siejąc spustoszenie w naszym klimacie.

Ostatecznie nie ma znaczenia, ile dni sprzątania plaż mamy, jeśli nie zajmiemy się zanieczyszczeniem tworzywami sztucznymi u źródła – paliwami kopalnymi. Aby ocalić nasze oceany i przywrócić naturalne procesy i ekosystemy, musimy zająć się brudną energią i korporacjami paliw kopalnych.

Plastikowe morze: Problem zanieczyszczenia oceanów plastikiem
Toksyny zawarte w plastiku zatruwają oceany, plastik zakłóca cykl węglowy, ograniczenie produkcji plastiku

Dodaj komentarz