EKO

Bioróżnorodność w ogrodzie: Jak stworzyć przyjazne dla przyrody miejsce na ziemi

Bioróżnorodność w ogrodzie: Jak stworzyć przyjazne dla przyrody miejsce na ziemi, kompostowanie

Natura jest wszędzie wokół nas. Zarówno w dzikim buszu, jak i w pobliżu ludzi – w parkach miejskich, na nieużytkach, w przydomowych ogrodach. Na obszarach zamieszkałych przez ludzi, które do niedawna były ważnymi siedliskami i miejscami występowania wielu gatunków, obecnie występuje głównie niska trawa, na której wiele gatunków roślin nie może rosnąć, a owady nie mogą znaleźć schronienia i pożywienia. Z drugiej strony, jako dobry przykład, opiekunowie wielu parków miejskich zaczęli tworzyć dzikie obszary z nieskoszoną trawą w parkach, a właściciele ogrodów przydomowych sprawili, że ich ogrody stały się bardziej przyjazne dla środowiska.

Dobrze zaplanowany ogród przyjazny naturze zwiększa wartość środowiska życia i wspiera większy ekosystem wokół niego, który jest niezbędny dla zdrowia zarówno ludzi, jak i innych gatunków. Ponadto, za bycie przyjaznym dla środowiska w ogrodzie, zostaniesz nagrodzony przyjemnym miejscem do relaksu oraz czystym i żyznym gruntem do uprawy tego, co lubisz. Jednocześnie tworzone są możliwości, które zapewniają korzystne warunki wzrostu dla roślin, a także pożywienie, schronienie i miejsca lęgowe dla owadów, ptaków, ssaków i płazów.

Proste sposoby na uczynienie ogrodu bioróżnorodnym

  1. Uprawiaj rośliny przyjazne motylom – Dorosłe motyle i ćmy żywią się nektarem prawie wszystkich kwiatów – podobnie jak większość innych zapylaczy – ale ich gąsienice są wybredne i mogą mieć tylko jeden lub dwa gatunki roślin, na których będą żyć. Posadzenie szeregu gatunków roślin kwitnących w różnych porach roku zmaksymalizuje szanse na odwiedzenie ogrodu przez różnorodne motyle i inne owady. Tarnina i drzewa owocowe, takie jak śliwy i jabłonie, są dobrym dodatkiem do ogrodu dla zwierząt, które są aktywne na początku roku. Gatunki, które pojawiają się lub są nadal aktywne w późniejszych porach roku, mogą być przyciągane do lipy lub bluszczu. Gnijące owoce są również doskonałym źródłem pożywienia dla motyli. Różne kształty kwiatów przyciągają różne owady. Długie, cienkie rurki wiciokrzewu są szczególnie popularne wśród motyli, a dzwonki i naparstnice są świetne dla pszczół. Płaskie kwiaty, takie jak stokrotki i dzika marchew, również przyciągają te i wiele innych owadów.
  2. Dokarmianie ptaków – Karmnik na nasiona to szybki i prosty sposób na zwiększenie atrakcyjności ogrodu dla ptaków. Jeśli masz ochotę na majsterkowanie, możesz spróbować zrobić karmnik dla ptaków z ponownie wykorzystanej plastikowej butelki. Rodzaj pokarmu umieszczanego w karmnikach będzie miał wpływ na gatunki odwiedzające ogród. Na przykład mączniki są popularne wśród owadożerców, takich jak wróble, podczas gdy szczygły preferują nasiona nigru. Jeśli ustawisz karmnik, pamiętaj o jego regularnym czyszczeniu.
  3. Wykorzystywanie kompostu – Stworzenie pryzmy kompostu w ogrodzie z odpadów kuchennych to świetny sposób na zmniejszenie ilości odpadów trafiających na wysypisko i stworzenie raju dla bezkręgowców, takich jak krocionogi, stonogi i pająki. Są one doskonałym źródłem pożywienia dla innych dzikich zwierząt. Robaki pomagają w tworzeniu kompostu z liści i innych materiałów organicznych, i prawdopodobnie przedostaną się do pryzmy kompostu. Rozrzucanie kompostu domowej roboty w ogrodzie zachęci robaki wszędzie tam, gdzie się rozprzestrzeni. Robaki poprawiają drenaż gleby i przenoszą ważne składniki odżywcze na powierzchnię. Ślimaki mogą być również przyciągane do pryzmy kompostu. Są one ważnymi surowcami wtórnymi, więc jeśli zauważysz je w innym miejscu w ogrodzie, możesz dodać je do pryzmy. Ślimaki są również źródłem pożywienia dla chrząszczy i ropuch, a drozdy zjadają ślimaki. Unikaj stosowania pestycydów na ślimaki, ponieważ są one również trujące dla innych dzikich zwierząt i mogą powodować duże problemy w źródłach wody pitnej.

Podsumowanie – czy warto zwiększyć bioróżnorodność w ogrodzie?

Chociaż wprowadzanie zmian w zwykłych nawykach ogrodniczych może wydawać się trudne, można zacząć od małych zmian i krok po kroku zmierzać w kierunku bardziej przyjaznego dla środowiska stylu życia. Oczywiście nie trzeba pozwolić, by ogród w całości zarósł dziko, ale po odrobinie eksperymentów zawsze można stworzyć kwitnące siedlisko brzęczące owadami w jakimś zakątku ogrodu zamiast zwykłej trawy.

Działając w ten sposób w ogrodzie, możesz również dać dobry przykład swoim sąsiadom i wyjaśnić im znaczenie i korzyści płynące z ogrodu przyjaznego naturze. W ten sposób można wspólnie stworzyć bogaty i odświeżający ogród, w którym przyjemnie jest się zrelaksować, uprawiać sporty rekreacyjne i hodować czystą żywność, a dzieci mogą z ekscytacją obserwować przyrodę.

Dodaj komentarz