EKO

Ochrona przyrody: Dlaczego lasy deszczowe są tak ważne dla naszej planety

Ochrona przyrody: Dlaczego lasy deszczowe są tak ważne dla naszej planety 
dlaczego ludzie niszą lasy deszczowe, komercyjne pozyskiwanie drewna, wylesianie, ochrona lasów deszczowych,

Przez wiele lat ludzie z krajów uprzemysłowionych eksploatowali lasy deszczowe. W ten sposób wprowadzili duże zmiany i stworzyli wiele problemów dla różnych ekosystemów, które nazywamy „lasami deszczowymi”. W rzeczywistości istnieje wiele różnych rodzajów lasów uważanych za „lasy deszczowe”.

Tropikalne lasy deszczowe stanowiły kiedyś 20% powierzchni Ziemi. Dziś zajmują mniej niż 7%.

Chociaż lasy deszczowe rosną w ponad 50 krajach, około połowa ich całkowitej powierzchni znajduje się w zaledwie trzech: Brazylii (33%), Zairze (10%) i Indonezji (10%). Do 1990 r. każdego roku niszczony był obszar około 150 000 kilometrów kwadratowych lasów tropikalnych (co odpowiada wielkości Anglii i Walii). Wylesianie ma miejsce w lasach deszczowych na całym świecie: Afryka Zachodnia, Indonezja i Ameryka Południowa.

Dlaczego ludzie niszczą lasy deszczowe?

  • Komercyjne pozyskiwanie drewna – firmy drzewne są zainteresowane drzewami liściastymi (takimi jak mahoń, sapele i lauan), które rosną tylko na obszarach lasów deszczowych. Nawet jeśli drwale zabiorą tylko kilka takich drzew z jednego obszaru, wystarczy to, aby spowodować ogromne szkody w całym lesie. Ścięcie jednego dużego drzewa powoduje uszkodzenie drzew wokół niego i drzew połączonych dużymi pnączami. Drwale używają dużego sprzętu do przenoszenia ogromnych kłód, więc budują drogi, aby przenieść sprzęt. Budowa dróg oznacza wycinanie kolejnych drzew, które znajdują się na drodze. Po zbudowaniu drogi myśliwi mogą łatwo dostać się do centrum lasu, gdzie mogą strzelać do jeleni, małp, dzikich świń, różnych ptaków i innych smacznych zwierząt na sprzedaż ludziom w miastach. Wtedy rdzenni mieszkańcy, którzy żyją spokojnie w lesie i duże drapieżniki, takie jak jaguary czy tygrysy, które normalnie tam żyją, będą miały trudności z uzyskaniem wystarczającej ilości pożywienia z lasu.
  • Górnictwo – niektóre lasy rosną na bardzo bogatych złożach metali szlachetnych i innych minerałów. Rządy i organizacje komercyjne mogą zarobić dużo pieniędzy na wydobyciu. Wydobycie powoduje zanieczyszczenie rzek, które zatruwa zwierzęta i pola uprawne, a także rdzennych mieszkańców tych obszarów. Powoduje to ogromne zniszczenie środowiska.
  • Hodowla bydła – rdzenna ludność zamieszkująca obszary lasów deszczowych została zachęcona do przejścia na hodowlę bydła, aby wyżywić swoje rodziny i produkować wołowinę na eksport oraz mleko na potrzeby lokalne. Istnieje duże zapotrzebowanie na wołowinę, ponieważ tak wielu Amerykanów je tak wiele hamburgerów! Oznacza to, że obszary leśne zostały wycięte, aby zasiać trawę do karmienia bydła. Ranczerzy potrzebują dużo ziemi, aby hodować tylko kilka sztuk bydła. W rezultacie miliony akrów lasów deszczowych w Ameryce Środkowej i Południowej zostały zniszczone, aby zrobić miejsce dla ranczerów bydła. Niestety jakość trawy jest bardzo słaba, a produkcja mięsa i mleka jest bardzo niska. Ziemia wyczerpuje się po kilku latach, a produkcja wołowiny przynosi korzyści niewielu ludziom przez krótki czas. Każdy hamburger wyprodukowany w Ameryce Środkowej niszczy tysiąc funtów lasów.
  • Budowa dróg – nowe drogi sprowadzają nowych osadników i chociaż budowa dróg nie jest przyczyną masowego niszczenia lasów, to nowi osadnicy są. Zazwyczaj nowi osadnicy nie mają takiej samej wiedzy na temat lasów deszczowych, jak rdzenni mieszkańcy. Często nie wiedzą, jak pozyskiwać zasoby lub jak dbać o glebę. Po usunięciu naturalnej roślinności szybko zanika żyzność gleby. Lasy są zastępowane przez rolnictwo, które daje niskie plony i jest produktywne przez krótki okres czasu

Kiedy lasy są usuwane, co nazywamy „wylesianiem”, dochodzi do następujących zjawisk:

  • Wiele lasów tropikalnych rośnie na glebach o wysokiej zawartości gliny. Odsłonięta ziemia piecze się w gorącym tropikalnym słońcu i staje się twarda jak beton, co zwiększa problemy z suszą w porze suchej.
  • W porze deszczowej, gdy ulewne tropikalne deszcze uderzają w gołą, stwardniałą glebę, następuje masowy spływ wody i erozja gleby do rzek i jezior.
  • Rzeki puchną, a powodzie nasilają się, prowadząc do śmierci ludzi i zmiatania całych wiosek.
  • Rdzenni Indianie, to co nazywamy „rdzennymi plemionami” (szczególnie w Brazylii i na Sumatrze, ale także w innych miejscach) tracą swoje wyjątkowe, unikalne sposoby życia.
  • Zdolność świata do produkcji tlenu, którym wszyscy oddychamy, jest zmniejszona! Utrata lasów, zwłaszcza w wyniku ich spalania, powoduje emisję gazów cieplarnianych do atmosfery. Aż jedna czwarta dwutlenku węgla znajdującego się obecnie w powietrzu została uwolniona podczas spalania lasów deszczowych.
  • Gazy cieplarniane przyczyniają się do nadmiernego ocieplenia Ziemi i nasilają niepożądane zmiany klimatyczne.
  • Gdy las deszczowy zostanie całkowicie wycięty, potrzeba około 400 lat, aby ponownie wyrósł las z dużymi drzewami. Dzieje się tak, jeśli gleba nie zostanie trwale uszkodzona, w przeciwnym razie wiele gatunków chwastów przejmie kontrolę, a nie las.

Dlaczego warto chronić lasy deszczowe?

  • Tropikalny las deszczowy to region, w którym przez cały rok jest ciepło. Rocznie spada tam średnio od 50 do 260 cali (125-166 cm) deszczu. Lasy deszczowe działają jak pompa ciśnieniowa, wysyłając zmagazynowane ciepło i wilgoć do chłodniejszych stref umiarkowanych. Mechanizm ten pomaga ustabilizować klimat na świecie. Tropikalne lasy deszczowe produkują 40% tlenu na Ziemi.
  • Lasy deszczowe pełnią wiele ważnych funkcji. Wychwytują, przechowują i przetwarzają deszcz, co zapobiega powodziom, suszom i erozji gleby.
  • Mimo że lasy deszczowe pokrywają obecnie mniej niż 7% powierzchni Ziemi, są domem dla ponad 50% wszystkich znanych gatunków organizmów żywych.
  • W lasach tropikalnych występuje więcej gatunków drzew niż w jakimkolwiek innym obszarze na świecie. Połowa całego drewna rosnącego na Ziemi znajduje się w lasach tropikalnych.
  • Tropikalne lasy deszczowe mogą uratować ci życie. Około jedna czwarta wszystkich leków, których obecnie używamy, pochodzi z roślin lasów tropikalnych. Ponad 1400 odmian roślin tropikalnych uważa się za potencjalne lekarstwa na raka.
  • Liście drzew i innych roślin są najważniejszymi fabrykami chemicznymi na świecie. Zapewniają tlen i pożywienie dla ludzi i zwierząt.
  • Owady stanowią największą pojedynczą grupę zwierząt żyjących w lasach tropikalnych, a owady są kolejnym rosnącym źródłem produktów przydatnych ludziom.
  • Wymieranie różnych gatunków zwierząt i roślin sprawia, że światowe ekosystemy stają się mniej stabilne, a nasze życie mniej interesujące i zróżnicowane.

Co można zrobić, aby ocalić lasy deszczowe?

  • Uświadomić ludziom problem.
  • Edukować dzieci i dorosłych na temat wartości lasów deszczowych.
  • Zapewnić finansowanie dla międzynarodowych fundacji zajmujących się ochroną lasów.
  • Nie kupuj pamiątek wykonanych z dzikich lub zagrożonych zwierząt.
  • Jedz mniej wołowiny. Jedzenie mniejszej ilości mięsa wszelkiego rodzaju jest również lepsze dla naszego zdrowia.
  • Nie kupuj mebli wykonanych z rzadkiego drewna tropikalnego.
  • Recykling papieru.
  • Do pisania używaj papieru z recyklingu lub papieru wykonanego z materiałów innych niż drewno.

Ratowanie lasów deszczowych NIE jest sprawą, która dotyczy tylko tych krajów, w których występują lasy deszczowe! Ratowanie lasów deszczowych dotyczy całego świata. Proszę, powiedz swoim przyjaciołom i rodzinie o znaczeniu lasów deszczowych: korzyściach, jakie czerpiemy z lasów deszczowych, pięknych zwierzętach i roślinach, które żyją w lasach deszczowych, wyjątkowych kulturach rdzennej ludności, która je zamieszkuje oraz wielu gatunkach, które mogą wyginąć, jeśli nie będziemy chronić lasów deszczowych.

Jestem pewien, że słyszałeś to już wcześniej: Ziemia jest jedyną planetą w naszym Układzie Słonecznym, którą zamieszkują ludzie. Ziemia jest jedyną planetą, jaką mamy! Poprzez recykling, oszczędzanie wody, spożywanie mniejszej ilości białka zwierzęcego, a większej ilości owoców i warzyw, nie kupowanie artefaktów wykonanych ze zwierząt i roślin leśnych, pomożemy chronić całe środowisko, w którym żyjemy, w tym lasy deszczowe.

Ochrona przyrody: Dlaczego lasy deszczowe są tak ważne dla naszej planety 
dlaczego ludzie niszą lasy deszczowe, komercyjne pozyskiwanie drewna, wylesianie, ochrona lasów deszczowych,

Dodaj komentarz