Zielone technologie: Innowacje, które przyczyniają się do ochrony planety
W 2023 roku zielona technologia może wydawać się nowością. Ale świat zrównoważonych innowacji ma długą historię, o której prawdopodobnie nie wiedziałeś.
Weźmy na przykład ogrzewanie geotermalne, popularny trend w energooszczędnych domach i budynkach. Wykorzystanie energii cieplnej spod powierzchni ziemi sięga czasów paleolitu, kiedy to pierwsi ludzie kąpali się w gorących źródłach i budowali domy z lawy. Albo weźmy energię wiatru – już 5000 lat p.n.e. nasi przodkowie wykorzystywali energię wiatru do poruszania łodziami po rzece Nil. Do 2000 r. p.n.e. energia wiatru pompowała wodę i mieliła ziarna. A energia słoneczna? Ludzie wykorzystywali energię słoneczną w VII wieku p.n.e. do rozpalania ognia za pomocą szkła powiększającego. I choć pojazdy zasilane bateriami mogą wydawać się nowym trendem, 90% nowojorskich taksówek na przełomie XIX i XX wieku było pojazdami elektrycznymi.
Tak więc ludzie od dawna pracują nad zrównoważonymi rozwiązaniami dla codziennych potrzeb. Jednak dziś innowacyjne rozwiązania naszych problemów środowiskowych są obecnie bardziej popularne – i bardziej potrzebne – niż kiedykolwiek wcześniej.
Co więc właściwie oznacza zielona technologia?
W skrócie, zielona technologia to każda technologia zaprojektowana w celu zmniejszenia negatywnego wpływu działalności człowieka na środowisko.
Zielone technologie to nie tylko panele słoneczne i turbiny wiatrowe. Oto lista kilku popularnych innowacji oszczędzających planetę, o których być może nie słyszałeś:
- Oczyszczanie ścieków i uzdatnianie wody (recykling wody w celu uczynienia jej zdatną do picia lub wystarczająco czystą do innych celów)
- Zarządzanie odpadami i recykling (minimalizowanie składowisk odpadów i ich wpływu)
- Przetwarzanie odpadów w energię (spalanie wysypisk w celu wytworzenia energii elektrycznej)
- Transport elektryczny (samochody elektryczne, ciężarówki, autobusy, skutery – co tylko chcesz)
- Programowalne termostaty (programowanie temperatur w celu oszczędzania energii podczas nieobecności w domu)
- Samowystarczalne budynki (budynki, które wytwarzają wystarczającą ilość energii, aby same się zasilać, zazwyczaj za pomocą paneli słonecznych)
- Budownictwo niskoemisyjne (opracowywanie energooszczędnych budynków wykonanych z ekologicznych materiałów i o mniejszym śladzie węglowym)
- Wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla (wychwytywanie i usuwanie dwutlenku węgla z atmosfery)
- Oświetlenie LED (ultra-energooszczędne żarówki)
Zielona technologia, czysta technologia, technologia klimatyczna: jaka jest różnica?
Zielona technologia lub technologia środowiskowa oznacza wykorzystanie nauki i technologii do ochrony światowych zasobów naturalnych i łagodzenia negatywnego wpływu działalności człowieka na środowisko.
Czyste technologie to szeroka kategoria obejmująca rozwiązania, które poprawiają wydajność i efektywność produkcji, jednocześnie zmniejszając wszelkiego rodzaju negatywny wpływ na środowisko. Czyste technologie obejmują więc innowacje takie jak czysta energia, oczyszczanie ścieków, zarządzanie odpadami i wiele innych.
Tymczasem technologie klimatyczne zajmują się problemami związanymi ze zmianami klimatycznymi wywołanymi przez człowieka – w zasadzie każda technologia koncentruje się na łagodzeniu wpływu emisji gazów cieplarnianych. Na przykład, podczas gdy uzdatnianie wody i zarządzanie odpadami są uważane za czyste technologie, nie kwalifikują się one jako technologie klimatyczne.
Zielone trendy technologiczne, na które warto zwrócić uwagę w 2023 r.
Budownictwo niskoemisyjne
Inteligentne, zrównoważone budynki pojawiają się wszędzie i nie bez powodu. Tradycyjne budynki i konstrukcje odpowiadają za 38% emisji gazów cieplarnianych na całym świecie.
Budynki niskoemisyjne są projektowane w taki sposób, aby emitowały niewiele lub wcale dwutlenku węgla przez cały okres ich eksploatacji. Wymagają minimalnego ogrzewania i chłodzenia, wytwarzają bardzo mało odpadów i zanieczyszczeń, a także są wykonane z ekologicznych materiałów, takich jak bambus i konopie. Zazwyczaj wytwarzają one własną energię, często za pomocą paneli słonecznych na dachu. Ponieważ zapotrzebowanie na konstrukcje jest wyższe niż kiedykolwiek, budynki niskoemisyjne mają kluczowe znaczenie dla zielonej przyszłości.
Wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla
Kompensacja emisji dwutlenku węgla jest niezbędnym krokiem w kierunku odwrócenia globalnego ocieplenia, ale sama w sobie nie jest w stanie utrzymać globalnego wzrostu temperatury poniżej 1,5°C. W tym celu musimy fizycznie usunąć istniejący węgiel z atmosfery.
Technologia wychwytywania i składowania dwutlenku węgla pobiera go z atmosfery i wykorzystuje do produkcji paliwa syntetycznego. Obecnie jest ona droga i stosowana na stosunkowo niewielką skalę, ale badanie przeprowadzone przez Uniwersytet Stanforda przewiduje, że koszty tej technologii mogą zostać zmniejszone nawet sześciokrotnie, co uczyni ją znacznie bardziej skalowalną.
Magazynowanie energii odnawialnej
Jednym z kluczowych problemów związanych z przejściem na odnawialne źródła energii jest opracowanie sposobu na zapewnienie stałego dostępu do czystej energii, nawet gdy słońce jest zasłonięte przez chmury przez wiele dni lub wiatr nie obraca turbinami od tygodni. Aby to zrobić, musimy być w stanie przechowywać duże ilości energii przez długi czas, przy niewielkich kosztach.
Innowacyjne firmy na całym świecie, w tym Aquion Energy, Malta (Google X) i Highview Power, opracowują unikalne rozwiązania w zakresie długoterminowego magazynowania energii generowanej przez odnawialne źródła energii. Paliwa kopalne odchodzą do lamusa, odnawialne źródła energii wchodzą do gry, a popyt na technologię magazynowania energii będzie podążał za nimi.
Wodór
Znasz już pojazdy elektryczne zasilane bateriami, ale istnieje jeszcze jeden rodzaj pojazdów elektrycznych, znany jako pojazdy elektryczne z ogniwami paliwowymi. Samochody te nie są zasilane bateriami, lecz wodorem. Dzięki temu są znacznie bardziej wydajne niż pojazdy spalinowe, a także nie wytwarzają żadnych szkodliwych emisji.
Niektórzy przewidują, że do 2050 roku wodór będzie zasilał ponad 400 milionów samochodów, do 20 milionów autobusów i ponad 20% statków pasażerskich. Paliwo wodorowe jest nadal drogie, ale pojazdy napędzane wodorem są już kupowane w wielu częściach świata i mogą stać się kluczowe dla ograniczenia emisji z transportu paliw kopalnych.
Upcykling (gospodarka odpadami w obiegu zamkniętym)
Jest to przekształcanie odpadów w nowe, użyteczne materiały lub produkty – nigdy nie był tak popularny. Innowacyjne firmy i organizacje na całym świecie znajdują sposoby na przetwarzanie istniejących odpadów we wszystko, od paliwa i nawozów po ubrania i rowery.
Upcykling jest częścią gospodarki o obiegu zamkniętym, modelu, w którym „odpady” nie istnieją – stają się po prostu surowcem do produkcji czegoś nowego.