Zrównoważone źródła wody: Oszczędzanie wody w domu i ogrodzie

Zrównoważone źródła wody: Oszczędzanie wody w domu i ogrodzie
zużycie wody, Wskazówki, które pomogą Ci zaoszczędzić więcej wody w domu

Woda jest cennym zasobem. Zasób, który sprawia, że nasza planeta jest wyjątkowa, a co ważniejsze, nadaje się do zamieszkania. Niezależnie od tego, czy borykasz się z niedoborem wody, czy nie, ważne jest, aby znaleźć sposoby na jej oszczędzanie w celu zapewnienia zrównoważonego życia. Dodatkowo, zaoszczędzisz również pieniądze na rachunkach za energię i media.

Około 71 procent powierzchni Ziemi pokryte jest wodą. Można więc zapytać: „Dlaczego w ogóle powinniśmy oszczędzać wodę?”. Ale z całej tej wody tylko 3 procent to woda słodka, a większość z niej jest zamknięta w lodzie i lodowcach. A to, co jest dostępne do użytku, nie jest równomiernie rozmieszczone na całym świecie.

Zrozumienie zużycia wody

Zmniejszenie zużycia wody w domu to prosty i łatwy sposób na obniżenie rachunków za wodę i energię oraz zmniejszenie wpływu gospodarstwa domowego na środowisko.

Oszczędzanie zasobów wodnych, nawet na obszarach bez niedoborów, zmniejsza potrzebę budowania tam lub wydobywania wody z rzek, zmniejsza ilość ścieków produkowanych i oczyszczanych w oczyszczalniach ścieków, zmniejsza zapotrzebowanie na energię do uzdatniania i transportu wody i ścieków oraz zmniejsza emisję gazów cieplarnianych.

Ilość wody zużywanej w domu będzie się różnić w zależności od liczby mieszkających w nim osób i wielkości ogrodu. Jednak prawie każde gospodarstwo domowe może zmniejszyć zużycie wody, często niewielkim kosztem. Wiele zakładów wodociągowych udostępnia na swoich stronach internetowych kalkulatory, które pozwalają obliczyć, ile wody należy zużywać, aby być uznanym za oszczędnego.

Wskazówki, które pomogą Ci zaoszczędzić więcej wody w domu

  • Zakręcaj kran, gdy nie jest używany – Utrzymywanie bieżącej wody podczas mycia zębów lub golenia marnuje średnio około 4-5 galonów wody. To mniej więcej tyle, ile rodzina w Afryce zużywa w ciągu całego dnia. Zamiast tego możesz zatkać zlew podczas golenia i zakręcić kran, dopóki nie nadejdzie czas na mycie.
  • Najpierw namocz naczynia w ciepłej wodzie – Moczenie naczyń jest bardziej skuteczne niż szorowanie ich pod bieżącą wodą. Zaoszczędzisz wodę i wiele wysiłku.
  • Uruchamiaj zmywarkę i pralkę tylko wtedy, gdy są pełne – Zmywarka i pralka mogą zużywać od 10 do 15 galonów wody na cykl. W przypadku pralek, starszy model z mieszadłem zużywa do 40 galonów wody, a pralka ładowana od przodu zużywa około 7 galonów. W ten sposób uzyskasz lepszy stosunek jakości do ceny i zaoszczędzisz wodę, wykonując mniejszą liczbę pełnych wsadów.
  • Skróć długie prysznice – Nie ma nic lepszego niż długi, gorący prysznic, aby pobudzić szare komórki. Lub relaksująca kąpiel na koniec ciężkiego dnia. Rozumiemy to. Ale co by było, gdybyś mógł skrócić te dodatkowe minuty pod prysznicem? Albo napełnić wannę tylko do połowy zamiast do pełna? To może pomóc zaoszczędzić nie tylko więcej wody, ale także czasu i pieniędzy na rachunkach za ogrzewanie.
  • Używaj energooszczędnych, oszczędzających wodę urządzeń – Jeśli lubisz długie prysznice, możesz zamiast tego zainstalować niskoprzepływowe głowice prysznicowe. Mają one zwykle mniejsze ciśnienie wody, a tym samym mniejszy przepływ wody, ale nadal oferują satysfakcjonujący prysznic. Możesz także zdecydować się na toalety o bardzo niskim spłukiwaniu (ULF). Zużywają one mniej wody na jedno spłukanie, ale są równie skuteczne.
  • Użyj zmiękczacza wody, aby rozwiązać problemy z twardą wodą – Trudno ci się spienić lub zmyć mydło? Plamy soli na szklankach i blatach nawet po ich wyczyszczeniu? Są to oznaki twardej wody. Oznacza to, że prawdopodobnie zużywasz więcej wody do czyszczenia wszystkiego.
  • Napraw przecieki hydrauliczne – Jeśli zrobiłeś już wszystko, ale Twoje rachunki za wodę nadal są wysokie, problemem może być nieszczelna instalacja wodno-kanalizacyjna. Uważnie obserwuj swoje rachunki za media. Zleć sprawdzenie i naprawę instalacji wodno-kanalizacyjnej, aby zmniejszyć straty wody.

Podsumowanie – czy warto oszczędzać wodę?

Oszczędzanie wody to praktyka efektywnego korzystania z wody w celu zmniejszenia jej niepotrzebnego zużycia. Oszczędzanie wody jest ważne, ponieważ świeża, czysta woda jest zasobem ograniczonym, a także kosztownym. Jako właściciel domu prawdopodobnie doskonale zdajesz sobie sprawę z kosztów finansowych nieefektywnego zużycia wody. Ochrona tego naturalnego zasobu ma kluczowe znaczenie dla środowiska – i naszych portfeli.

Małymi krokami możemy zrobić dużą różnicę, aby nasza planeta pozostała zdrowa i nadawała się do zamieszkania.

Zrównoważone źródła wody: Oszczędzanie wody w domu i ogrodzie
zużycie wody, Wskazówki, które pomogą Ci zaoszczędzić więcej wody w domu

Dodaj komentarz