Mikroplastik w kosmetykach: Dlaczego warto wybierać produkty bezpieczne dla środowiska?

Mikroplastik w kosmetykach: Dlaczego warto wybierać produkty bezpieczne dla środowiska? tworzywa sztuczne,

Mikrodrobiny plastiku w kosmetykach stanowią zagrożenie dla zdrowia środowiska. Zmniejszenie ilości mikrogranulek w produktach kosmetycznych ma pozytywny wpływ na życie morskie, a ograniczenie ogólnego zużycia tworzyw sztucznych jest ważnym sposobem wspierania zdrowia środowiska.

W tym poście dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o tym, dlaczego odpady z tworzyw sztucznych mają znaczenie i jakie proste kroki możesz podjąć jako konsument, aby pomóc środowisku odzyskać zdrowie.

Czym są mikrogranulki i mikrodrobiny plastiku?

Mikrodrobiny plastiku są opłacalnymi wypełniaczami produktów konsumenckich, od produktów do pielęgnacji skóry po zabawki basenowe. Mikrogranulki są rodzajem mikroplastiku. Celem mikrogranulek w kosmetykach jest zwykle zapewnienie elementu ściernego w produktach kosmetycznych, ale konsekwencje środowiskowe stosowania tego materiału znacznie przewyższają korzyści. Kiedy mikrogranulki są spłukiwane do kanalizacji, przenikają do wody i są wypłukiwane do dużych zbiorników wodnych.

Niektóre zwierzęta morskie mylą plastik z pożywieniem i zaplątują się w plastikowe odpady. Jest to powód do niepokoju dla badaczy środowiska zainteresowanych ochroną ekosystemów morskich.

„Wiele tworzyw sztucznych nie ulega biodegradacji w znaczącym stopniu, niezależnie od warunków środowiskowych, podczas gdy niektóre ulegają biodegradacji bardzo powoli, jeśli są wystawione na działanie powietrza, wody i światła – oba rodzaje najlepiej poddać recyklingowi lub wykorzystać ze względu na zmagazynowaną energię”. -Tworzywa sztuczne to umożliwiają

Mikrogranulki są zakazane w niektórych krajach, ale odpady z mikroplastiku nadal stanowią problem nawet w krajach, w których są zakazane. Marki, które zaprzestały stosowania mikrogranulek, zwróciły się ku przyjaznym dla środowiska alternatywom, takim jak sól, cukier i węgiel drzewny.

Każdy ma swoje ulubione produkty do pielęgnacji i kosmetyki. Niestety, większość z nich jest szkodliwa dla środowiska i zdrowia. Wiele produktów kosmetycznych jest pełnych mikrodrobin plastiku. Miniaturowe tworzywa sztuczne dodawane są do peelingów, żeli pod prysznic i past do zębów ze względu na ich funkcję oczyszczającą. Mikrodrobiny plastiku są nawet dodawane do kremów przeciwsłonecznych i szamponów.

Rodzaje odpadów z mikroplastiku i ich usuwanie

Usuwanie plastiku ze środowiska jest trudnym zadaniem ze względu na zdolność mikroplastiku do szybkiego rozprzestrzeniania się. Nawet jeśli produkt nie zawiera mikrogranulek, pojemnik i plastikowe opakowanie mogą zawierać niewielkie ilości plastiku.

Według National Geographic istnieją dwa główne rodzaje mikroplastiku, które wpływają na środowisko. Chociaż pierwotne i wtórne mikroplastiki są produkowane w różnych celach, oba zagrażają zdrowiu naturalnych ekosystemów.

„Pierwotne mikrodrobiny plastiku, takie jak mikrogranulki stosowane w produktach higieny osobistej lub granulki stosowane w produkcji tworzyw sztucznych, są celowo wytwarzane w niewielkich ilościach. Wtórne mikrodrobiny plastiku są konsekwencją jednej z najbardziej cenionych zalet plastiku: jego trwałości. Zaczynają jako wyrzucone produkty, które są rozkładane w oceanach przez światło słoneczne i działanie fal… Mikrodrobiny plastiku zostały wykryte w wodzie pitnej, soli i innej żywności.” – Laura Parker, National Geographic

Jednym z najprostszych sposobów, aby przyczynić się do usuwania mikroplastiku, jest kupowanie od marek kosmetycznych negatywnie nastawionych do plastiku. Jeśli firma jest plastikowo negatywna, marka usunie niewielką ilość plastiku ze środowiska za każdy produkt zakupiony przez konsumenta. Jest to podobne do marek, które sadzą drzewo za każdy zakup produktu.

Jak trafiają do oceanu?

Podczas spłukiwania produktów takich jak peeling czy pasta do zębów, mikrogranulki spłukiwane są wraz z wodą przez odpływ w kierunku rzek i oceanów. Zwierzęta piją z tych rzek, a ryby również połykają cząsteczki plastiku. Ostatecznie mikroplastiki trafiają do naszego łańcucha pokarmowego. Znaleziono je już w żywności i napojach, takich jak piwo, miód i woda z kranu.

Nie dziwi więc fakt, że plastik został już wykryty w ludzkich odchodach. Ich wpływ na nasze zdrowie jest wciąż nieznany, ale wiemy na pewno, że plastik w naszym organizmie nie może oznaczać niczego dobrego. Tworzywa sztuczne, które są oparte na ropie naftowej, zawierają stabilizatory lub środki zmniejszające palność i inne toksyczne chemikalia, które stanowią zagrożenie dla ludzi i zwierząt.

Przeczytaj: Plastikowe morze: Problem zanieczyszczenia oceanów plastikiem

Czy brokat w kosmetykach jest bezpieczny?

Bio brokat jest wytwarzany ze skrobi ziemniaczanej i dlatego ulega biodegradacji. Jednak nigdy nie może być stosowany w produktach pielęgnacyjnych, ponieważ bio brokat rozpuszcza się w wodzie. Jeśli napotkasz błyskotki w produktach do pielęgnacji ciała lub płynnym makijażu, nigdy nie ulegną one biodegradacji.Jeszcze więcej plastiku…

Oprócz mikrogranulek w kosmetykach do makijażu, produktach pod prysznic, kremach do opalania i dezodorantach znajdują się inne rodzaje plastiku. Polietylen (PE), polipropylen (PP), politereftalan etylenu (PET) i nylon są stosowane w celu zapewnienia wodoodporności makijażu lub nadania skórze miękkości.

Jak rozpoznać mikrogranulki i tworzywa sztuczne w kosmetykach?

Gotowa na unikanie plastiku od teraz? Pierwszym krokiem do analizy produktów kosmetycznych jest zwrócenie uwagi na składniki podane z tyłu opakowania. Ale jeszcze bardziej godne zaufania są certyfikaty, takie jak logo zero plastiku. Jeśli marka posiada certyfikat BDIH lub Natrue, to i tak nie zawiera mikroplastiku. Jeśli produkt jest opatrzony jednym z tych logo, masz 100% pewności, że nie zawiera plastiku.

Dzięki tym wskazówkom i sztuczkom od teraz wiesz, który produkt jest zdrowy dla Ciebie i natury. Od teraz zwracaj uwagę na opakowania swoich kosmetyków i kupuj bez plastiku.

Mikroplastik w kosmetykach: Dlaczego warto wybierać produkty bezpieczne dla środowiska? tworzywa sztuczne,

Dodaj komentarz