Ekologiczne materiały budowlane: Tworzenie energooszczędnych domów

Ekologiczne materiały budowlane: Tworzenie energooszczędnych domów
stal z recyklingu, okna niskoemisyjne, próżniowe panele izolacyjne,

Ruch ekologiczny dał nam wiele niesamowitych, nowych, energooszczędnych materiałów budowlanych. Doprowadził również do ponownego odkrycia niektórych naprawdę starożytnych technik budowlanych, które stanowią konkurencję dla nowych super-materiałów. Jeśli jesteś na etapie budowy domu, skorzystaj z okazji, aby uczynić go energooszczędnym. Możesz użyć nowoczesnych, ekologicznych materiałów budowlanych, aby stworzyć bardziej wydajny i ekologiczny dom.

W tym artykule przyjrzymy się niektórym z bardziej interesujących, nowoczesnych (i starożytnych) osiągnięć w dziedzinie energooszczędnych materiałów budowlanych; odrobina inspiracji przy planowaniu nowego domu lub rozbudowy.

1. Ziemia

Od czasów starożytnych ludzie tworzyli swoje domy z ziemi. Domy wykonane z ubitej ziemi są mocne i trwałe, a badania CSIRO dowiodły, że są odporne na warunki atmosferyczne. Grubość i gęstość gleby może chronić przed niekorzystnymi warunkami klimatycznymi i hałasem z zewnątrz. Odporność na ogień i szkodniki oznacza, że wymaga niewielkiej konserwacji. Jest to jeden z najlepszych materiałów budowlanych, przyjazny dla środowiska i zdrowia.

Prawdą jest, że ziemia jest dostępna wszędzie i jest tania, ale problem polega na znalezieniu wyspecjalizowanego rzemieślnika, który zna sztukę budowania konstrukcji przy użyciu ziemi. Znalezienie takiej osoby może spowodować wzrost kosztów.

2. Stal z recyklingu

Do budowy przeciętnego domu potrzeba około 40-50 drzew. Z drugiej strony, ten sam dom można zbudować ze stali odpowiadającej sześciu złomowanym samochodom. Stal jest jednym z najczęściej poddawanych recyklingowi materiałów, a badania wskazują, że dwa na trzy funty nowej stali są produkowane ze starej stali. Jest to również ekologiczny wybór ze względu na niższą emisję CO2.

Jeśli znajdujesz się w strefie zagrożonej trzęsieniem ziemi lub silnym wiatrem, stal dobrze radzi sobie z tymi problemami, a według Steel Recycling Institute (SRI) możesz dostosować stalowe belki do swoich potrzeb.

3. Okna niskoemisyjne

Okna są kluczowym elementem konstrukcji. Korzystanie z okien o wysokiej wydajności, takich jak okna niskoemisyjne, może pomóc w utrzymaniu chłodu we wnętrzu latem i blokowaniu promieniowania podczerwonego. Zimą okna te zatrzymują ciepło wewnątrz, utrzymując przyjemną temperaturę w domu. Przepływ ciepła może być zredukowany do 50% przy użyciu tych okien.

4. Chłodny dach

Chłodny dach wykorzystuje teorię kolorów, aby utrzymać chłód w domu. Wszyscy wiemy, że czerń pochłania ciepło, a biel je odbija. Ta koncepcja jest wykorzystywana podczas pokrywania dachów domów. Najbardziej przydatny w ciepłych krajach, może być energooszczędnym sposobem na utrzymanie chłodu w domu. Kiedy światło słoneczne pada na białą powierzchnię dachu, 80% z niego zostaje odbite, 10% ogrzewa atmosferę, 8% zostaje pochłonięte przez powietrze, a 1,5% ogrzewa budynek.

5. Bariera radiacyjna z termostatem

Podobnie jak w przypadku chłodnego dachu, bariera działa jak reflektor światła słonecznego. 97% promieniowania cieplnego jest odbijane, co pomaga utrzymać chłód w domu. Koszt energii chłodniczej zmniejsza się o 17% w szczytowych miesiącach letnich. Może działać jako jedna z najlepszych chłodnic na poddaszu.

6. Drewno lub plastikowa tarcica kompozytowa

Zwykłe konstrukcje drewniane są narażone na pleśń i gnicie. Drewno lub plastikowa tarcica kompozytowa jest produkowana przy użyciu 50-50 kombinacji odpadów z tworzyw sztucznych i włókien drzewnych, dzięki czemu jest odporna na pleśń i mniej toksyczna.

7. Bele słomy

Używane powszechnie w okresie średniowiecza, bele słomy są najbardziej znane ze swoich właściwości izolacyjnych. Słoma jest produkowana jako produkt uboczny zboża i może przetrwać do kilku tysięcy lat, jeśli jest przechowywana w suchym miejscu i może znacznie zmniejszyć wpływ ekstremalnego ciepła i zimna wewnątrz domu.

8. Próżniowe panele izolacyjne

Próżniowe panele izolacyjne (VIP) to przyszłość budownictwa energooszczędnego. 1-calowy panel zapewnia siedmiokrotnie większą izolację niż tradycyjne panele przy minimalnych stratach ciepła. Konstrukcja ma kształt srebrnego prostokąta z panelem rdzeniowym, a całość zamknięta jest w hermetycznej obudowie.

Panele te, choć wciąż oferowane wyłącznie do użytku komercyjnego, już wkrótce będą dostępne do użytku mieszkaniowego. Przewiduje się, że będzie to jeden z kluczowych elementów do osiągnięcia minimalnej oceny efektywności energetycznej domu.

9. Pianka poliuretanowa na bazie roślin

Lepszą alternatywą dla włókna szklanego jest pianka poliuretanowa na bazie roślin. Wykonana z naturalnych produktów, takich jak konopie, bambus i wodorosty, jest wysoce odporna na wilgoć i ciepło. To naturalne rozwiązanie dobrze radzi sobie z pleśnią i szkodnikami.

Podsumowanie – czy warto zainwestować w ekologiczne materiały budowlane?

Korzyści płynące z energooszczędnych domów nie ograniczają się do oszczędności energii elektrycznej. Efektywne domy mają również na celu zapewnienie bardziej komfortowego, bezpiecznego i zdrowego życia.

Każdy materiał budowlany ma swoje zalety i wady. W oparciu o wymagania geograficzne i projektowe wybierz te, które najlepiej odpowiadają Twoim potrzebom. Upewnij się, że przyjrzałeś się wszystkim możliwym kątom budowy swojego energooszczędnego domu.

Ekologiczne materiały budowlane: Tworzenie energooszczędnych domów
stal z recyklingu, okna niskoemisyjne, próżniowe panele izolacyjne,

Dodaj komentarz