Ekologiczne materiały budowlane: Tworzenie energooszczędnych domów
Ruch ekologiczny dał nam wiele niesamowitych, nowych, energooszczędnych materiałów budowlanych. Doprowadził również do ponownego odkrycia niektórych naprawdę starożytnych technik budowlanych, które stanowią konkurencję dla nowych super-materiałów. Jeśli jesteś na etapie budowy domu, skorzystaj z okazji, aby uczynić go energooszczędnym. Możesz użyć nowoczesnych, ekologicznych materiałów budowlanych, aby stworzyć bardziej wydajny i ekologiczny dom.
W tym artykule przyjrzymy się niektórym z bardziej interesujących, nowoczesnych (i starożytnych) osiągnięć w dziedzinie energooszczędnych materiałów budowlanych; odrobina inspiracji przy planowaniu nowego domu lub rozbudowy.
1. Ziemia
Od czasów starożytnych ludzie tworzyli swoje domy z ziemi. Domy wykonane z ubitej ziemi są mocne i trwałe, a badania CSIRO dowiodły, że są odporne na warunki atmosferyczne. Grubość i gęstość gleby może chronić przed niekorzystnymi warunkami klimatycznymi i hałasem z zewnątrz. Odporność na ogień i szkodniki oznacza, że wymaga niewielkiej konserwacji. Jest to jeden z najlepszych materiałów budowlanych, przyjazny dla środowiska i zdrowia.
Prawdą jest, że ziemia jest dostępna wszędzie i jest tania, ale problem polega na znalezieniu wyspecjalizowanego rzemieślnika, który zna sztukę budowania konstrukcji przy użyciu ziemi. Znalezienie takiej osoby może spowodować wzrost kosztów.
2. Stal z recyklingu
Do budowy przeciętnego domu potrzeba około 40-50 drzew. Z drugiej strony, ten sam dom można zbudować ze stali odpowiadającej sześciu złomowanym samochodom. Stal jest jednym z najczęściej poddawanych recyklingowi materiałów, a badania wskazują, że dwa na trzy funty nowej stali są produkowane ze starej stali. Jest to również ekologiczny wybór ze względu na niższą emisję CO2.
Jeśli znajdujesz się w strefie zagrożonej trzęsieniem ziemi lub silnym wiatrem, stal dobrze radzi sobie z tymi problemami, a według Steel Recycling Institute (SRI) możesz dostosować stalowe belki do swoich potrzeb.
3. Okna niskoemisyjne
Okna są kluczowym elementem konstrukcji. Korzystanie z okien o wysokiej wydajności, takich jak okna niskoemisyjne, może pomóc w utrzymaniu chłodu we wnętrzu latem i blokowaniu promieniowania podczerwonego. Zimą okna te zatrzymują ciepło wewnątrz, utrzymując przyjemną temperaturę w domu. Przepływ ciepła może być zredukowany do 50% przy użyciu tych okien.
4. Chłodny dach
Chłodny dach wykorzystuje teorię kolorów, aby utrzymać chłód w domu. Wszyscy wiemy, że czerń pochłania ciepło, a biel je odbija. Ta koncepcja jest wykorzystywana podczas pokrywania dachów domów. Najbardziej przydatny w ciepłych krajach, może być energooszczędnym sposobem na utrzymanie chłodu w domu. Kiedy światło słoneczne pada na białą powierzchnię dachu, 80% z niego zostaje odbite, 10% ogrzewa atmosferę, 8% zostaje pochłonięte przez powietrze, a 1,5% ogrzewa budynek.
5. Bariera radiacyjna z termostatem
Podobnie jak w przypadku chłodnego dachu, bariera działa jak reflektor światła słonecznego. 97% promieniowania cieplnego jest odbijane, co pomaga utrzymać chłód w domu. Koszt energii chłodniczej zmniejsza się o 17% w szczytowych miesiącach letnich. Może działać jako jedna z najlepszych chłodnic na poddaszu.
6. Drewno lub plastikowa tarcica kompozytowa
Zwykłe konstrukcje drewniane są narażone na pleśń i gnicie. Drewno lub plastikowa tarcica kompozytowa jest produkowana przy użyciu 50-50 kombinacji odpadów z tworzyw sztucznych i włókien drzewnych, dzięki czemu jest odporna na pleśń i mniej toksyczna.
7. Bele słomy
Używane powszechnie w okresie średniowiecza, bele słomy są najbardziej znane ze swoich właściwości izolacyjnych. Słoma jest produkowana jako produkt uboczny zboża i może przetrwać do kilku tysięcy lat, jeśli jest przechowywana w suchym miejscu i może znacznie zmniejszyć wpływ ekstremalnego ciepła i zimna wewnątrz domu.
8. Próżniowe panele izolacyjne
Próżniowe panele izolacyjne (VIP) to przyszłość budownictwa energooszczędnego. 1-calowy panel zapewnia siedmiokrotnie większą izolację niż tradycyjne panele przy minimalnych stratach ciepła. Konstrukcja ma kształt srebrnego prostokąta z panelem rdzeniowym, a całość zamknięta jest w hermetycznej obudowie.
Panele te, choć wciąż oferowane wyłącznie do użytku komercyjnego, już wkrótce będą dostępne do użytku mieszkaniowego. Przewiduje się, że będzie to jeden z kluczowych elementów do osiągnięcia minimalnej oceny efektywności energetycznej domu.
9. Pianka poliuretanowa na bazie roślin
Lepszą alternatywą dla włókna szklanego jest pianka poliuretanowa na bazie roślin. Wykonana z naturalnych produktów, takich jak konopie, bambus i wodorosty, jest wysoce odporna na wilgoć i ciepło. To naturalne rozwiązanie dobrze radzi sobie z pleśnią i szkodnikami.
Podsumowanie – czy warto zainwestować w ekologiczne materiały budowlane?
Korzyści płynące z energooszczędnych domów nie ograniczają się do oszczędności energii elektrycznej. Efektywne domy mają również na celu zapewnienie bardziej komfortowego, bezpiecznego i zdrowego życia.
Każdy materiał budowlany ma swoje zalety i wady. W oparciu o wymagania geograficzne i projektowe wybierz te, które najlepiej odpowiadają Twoim potrzebom. Upewnij się, że przyjrzałeś się wszystkim możliwym kątom budowy swojego energooszczędnego domu.