EKO

Rozkładalne torby i ekologiczne opakowania: Alternatywy dla plastiku

Rozkładalne torby i ekologiczne opakowania: Alternatywy dla plastiku
opakowania z tworzyw sztucznych, plastikowe opakowania, recykling,

Opakowania przyjazne dla środowiska powinny być stosowane zamiast jednorazowych opakowań plastikowych, które w wielu przypadkach nie ulegają biodegradacji ani nie nadają się do recyklingu. Istnieją skuteczne i niedrogie opcje, od tektury po szkło i tworzywa sztuczne na bazie roślin, które zaspokoją wszystkie potrzeby związane z opakowaniami bez konsekwencji dla środowiska.

Jeśli wydaje Ci się, że o plastiku było ostatnio głośno, to prawdopodobnie masz rację! Wszędzie pojawiają się nowe przepisy i rozporządzenia dotyczące opakowań z tworzyw sztucznych. Więc co się dzieje?

Opierając się na wszystkim, co wiemy, prawdopodobnie dobrym pomysłem jest rozpoczęcie rozważania alternatyw dla plastikowych opakowań z wyprzedzeniem, aby nie dać się zaskoczyć, jeśli twój kraj, stan, hrabstwo lub miasto zdecyduje się na wprowadzenie ograniczeń dotyczących tego materiału. Na szczęście jesteśmy tutaj, aby pomóc w tym przewodniku na temat wszystkiego, co musisz wiedzieć o alternatywach dla opakowań plastikowych, abyś mógł poznać swoje opcje i być proaktywnym przy wyborze opakowań.

Do czego służą opakowania z tworzyw sztucznych?

Kilka różnych rodzajów tworzyw sztucznych jest zwykle używanych do różnych rodzajów opakowań. Aby dobrze zrozumieć opakowania z tworzyw sztucznych i ich zastosowania, podzielmy różne rodzaje tworzyw sztucznych zwykle stosowanych w opakowaniach:

 • Politereftalan etylenu (PET): Ten rodzaj plastiku jest zwykle używany do produkcji butelek na napoje gazowane i wodę.
 • Polietylen o wysokiej gęstości (HDPE): Ten rodzaj plastiku jest zwykle stosowany w butelkach na mleko, butelkach na wybielacz i butelkach na szampon.
 • Polichlorek winylu (PVC): Ten rodzaj plastiku jest zwykle używany do produkcji rur, części samochodowych i armatury.
 • Polietylen o niskiej gęstości (LDPE): Ten rodzaj plastiku jest zwykle używany do produkcji worków na śmieci, opakowań produktów spożywczych i toreb plastikowych.
 • Polipropylen (PP): Ten rodzaj plastiku jest zwykle używany do produkcji pojemników na masło i tacek na mrożonki.
 • Polistyren (PS): Ten rodzaj plastiku jest zwykle stosowany w kartonach na jajka, pudełkach na wynos i plastikowych sztućcach.
 • Nieprzydzielone odniesienia: Odnosi się do każdego rodzaju plastiku, który nie należy do żadnej z powyższych kategorii.

Dlaczego należy unikać plastikowych opakowań?

Biorąc pod uwagę tytuł tego artykułu, prawdopodobnie zastanawiasz się, dlaczego w ogóle mówimy o alternatywach dla opakowań plastikowych. W końcu dlaczego należy unikać plastikowych opakowań?

Jak się okazuje, opakowania z tworzyw sztucznych spowodowały ogromne konsekwencje dla środowiska i obawy, które będą nadal rosły, chyba że zostaną wprowadzone poważne zmiany. Dzieje się tak dlatego, że plastik jest niezwykle popularnym materiałem na całym świecie – ale niestety większość produktów z tworzyw sztucznych jest jednorazowego użytku i ma tendencję do pozostawania w pobliżu przez długi czas po ich użyciu.

O co więc chodzi z tym całym plastikiem? Ponieważ wiele produktów z tworzyw sztucznych jest stosunkowo lekkich, łatwo jest im trafić tam, gdzie nie powinny – ocean jest jednym z tych miejsc. Mnóstwo plastikowych produktów trafia do oceanu i negatywnie wpływa na życie morskie. Na przykład plastikowe pierścienie z puszek po napojach mogą zaplątać się wokół żółwi morskich i ostatecznie je zabić.

Inne produkty z tworzyw sztucznych mogą wyglądać jak pożywienie dla organizmów morskich, więc w końcu je połykają i często umierają. To tylko wierzchołek góry lodowej. Koalicja na rzecz Zanieczyszczenia Plastikiem szacuje, że przy obecnym tempie konsumpcji do 2050 r. w oceanach będzie więcej plastiku niż ryb. Oczywiste jest, że należy wprowadzić zmiany – ale jak możemy to zrobić?

Przeczytaj: Plastikowe morze: Problem zanieczyszczenia oceanów plastikiem

Czy opakowania plastikowe można poddać recyklingowi?

Po wysłuchaniu tych wszystkich ponurych informacji, prawdopodobnie zastanawiasz się, co można zrobić, aby rozwiązać nasz plastikowy problem. Jednym ze zdroworozsądkowych rozwiązań, które automatycznie nasuwa się na myśl, jest recykling. Ale czy plastik można w ogóle poddać recyklingowi?

Niestety, nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ różni się ona w zależności od lokalizacji. W niektórych obszarach niektóre rodzaje tworzyw sztucznych można łatwo poddać recyklingowi, podczas gdy w innych obszarach wiele rodzajów tworzyw sztucznych nie jest akceptowanych przez lokalny program recyklingu.

Wiele rodzajów tworzyw sztucznych w ogóle nie nadaje się do recyklingu – na przykład plastikowe torby jednorazowe. Jest to jeden z głównych powodów, dla których wiele miejscowości zakazuje używania takich toreb lub przynajmniej pobiera za nie opłaty, aby zmniejszyć ich zużycie. Z drugiej strony, niektóre rodzaje tworzyw sztucznych nie mogą być poddane recyklingowi, jeśli znajdują się na nich resztki jedzenia lub napojów – pożegnaj się więc z recyklingiem plastikowych pojemników na żywność, jeśli nie są one całkowicie czyste.

Wreszcie, nawet jeśli można z powodzeniem poddać recyklingowi plastik, jego jakość ulega pogorszeniu w wyniku tego procesu. Na przykład, ten sam kawałek plastiku może być poddany recyklingowi tylko dwa lub trzy razy, zanim stanie się bezużyteczny.

Korzyści z używania opakowań przyjaznych dla środowiska

Na szczęście istnieją bardziej przyjazne dla środowiska opcje opakowań, które są lepsze dla środowiska (i naszego zdrowia) niż plastik. Oczywiście wydaje się, że są to dwie ogromne korzyści – ale jest ich o wiele więcej! Oto kilka potencjalnie zaskakujących korzyści płynących z przejścia z opakowań plastikowych na opakowania przyjazne dla środowiska:

 • Większość rodzajów opakowań przyjaznych dla środowiska jest wszechstronna i elastyczna – umożliwiając ich wielokrotne wykorzystanie na wiele różnych sposobów, dzięki czemu można naprawdę uzyskać największy zwrot z inwestycji.
 • Korzystanie z opakowań przyjaznych dla środowiska może pomóc w przyciągnięciu uwagi innych ekologicznych konsumentów – pomagając w budowaniu pozytywnego wizerunku marki i jednocześnie poszerzając bazę klientów.
 • Opakowania przyjazne dla środowiska są wolne od toksyn i alergenów, które zwykle pojawiają się w tradycyjnych opakowaniach. Te chemiczne i syntetyczne materiały mogą powodować reakcje alergiczne, a nawet negatywne długoterminowe skutki zdrowotne. Z drugiej strony, opakowania przyjazne dla środowiska są zazwyczaj nietoksyczne lub wykonane z bardziej naturalnych składników, które są zdrowsze i bezpieczniejsze dla ludzi.

6 przyjaznych dla środowiska alternatyw dla opakowań plastikowych

Plastik jest popularny nie bez powodu – jest tani, elastyczny i lekki. Ale czy wiesz, że bardziej przyjazne dla środowiska alternatywy mogą być równie atrakcyjne? Oto niektóre z najlepszych przyjaznych dla środowiska alternatyw dla opakowań plastikowych:

 1. Papier: Pudełka papierowe są świetną alternatywą dla opakowań plastikowych. Papier jest również tani, lekki i elastyczny – podobnie jak plastik, a jednocześnie nadaje się do wielokrotnego użytku, recyklingu i biodegradacji.
 2. Karton: Pudełka kartonowe to kolejna świetna alternatywa dla opakowań plastikowych. Opakowania kartonowe w dotyku i wyglądzie znacznie różnią się od plastikowych, ale nadal są lekkie, łatwe w obróbce i opłacalne, a jednocześnie w większości przypadków nadają się do recyklingu i biodegradacji.
 3. Szkło: Opakowania szklane są jedną z najlepszych ekologicznych alternatyw dla opakowań plastikowych, ponieważ szkło może być ponownie użyte nieskończoną ilość razy i nadal zachowuje swoją jakość – podczas gdy plastik może być użyty maksymalnie trzy razy. Owszem, szkło jest cięższe niż plastik i jest również podatne na stłuczenia, ale może również nadać produktom wysokiej klasy charakter.
 4. Tworzywa sztuczne pochodzenia roślinnego: Można wierzyć lub nie, ale istnieją tworzywa sztuczne na bazie roślin, które wyglądają i są w dotyku takie same jak tworzywa syntetyczne, bez żadnych chemikaliów ani odpadów związanych z produkcją i użytkowaniem plastiku. Przykładowo, biotworzywa mogą być wytwarzane z produktów odpadowych powstających przy produkcji kukurydzy.
 5. Korzeń grzyba: Zaskakującą alternatywą dla plastikowych opakowań jest korzeń grzyba. Ten naturalny produkt naśladuje styropian i pomaga chronić i izolować produkty podczas procesu wysyłki.
 6. Tkaniny organiczne: Alternatywą dla plastikowych opakowań mogą być również organiczne tkaniny. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku toreb. Zamiast używać tych okropnych jednorazowych plastikowych toreb, których używasz przez 15 minut, ale ich rozkład trwa setki lat, możesz użyć torby wielokrotnego użytku wykonanej z tkaniny organicznej, aby uzyskać ekologiczną, stylową i praktyczną alternatywę.

Jak widać, istnieją solidne alternatywy dla plastikowych opakowań, które są przyjazne dla środowiska, zdrowe i niedrogie! W ten sposób nie tylko poczujesz się dobrze, wykonując swoją część, aby pomóc utrzymać naszą Ziemię zieloną i piękną, ale także docenią to Twoi klienci.

Rozkładalne torby i ekologiczne opakowania: Alternatywy dla plastiku
opakowania z tworzyw sztucznych, plastikowe opakowania, recykling,

Dodaj komentarz