EKO

Eko-trendy 2023: Co nowego w dziedzinie ochrony środowiska?

Eko-trendy 2023: Co nowego w dziedzinie ochrony środowiska?
Energia odnawialna i bezpieczeństwo energetyczne, gospodarka o obiegu zamkniętym

Patrząc w przyszłość do 2023 r., wyzwania, przed którymi stanęliśmy w 2022 r. w związku z zawirowaniami geopolitycznymi, inflacją i skutkami zmian klimatu, mogą się utrzymywać, ale to nie znaczy, że nie możemy poczynić postępów w kierunku zrównoważonego rozwoju. Mając to na uwadze, istnieje pilna potrzeba skupienia się na rzeczach, które mają znaczenie.

Przygotowaliśmy listę trendów, które naszym zdaniem będą miały duże znaczenie w świecie zrównoważonego rozwoju w tym roku: są to trendy, które naszym zdaniem będą miały wpływ na wszystkich, od firm i inwestorów po pracowników, społeczności, organy regulacyjne i decydentów. Niektóre z tych trendów pojawiają się już od jakiegoś czasu, podczas gdy inne są nowością na rok 2023.

Wszystkie te trendy podkreślają trudną sytuację, z którą wszyscy będą musieli się zmierzyć w tym roku, więc bez zbędnych ceregieli, oto najważniejsze trendy w zakresie zrównoważonego rozwoju i klimatu, których można się spodziewać w 2023 roku:

Większy nacisk na emisje z zakresu 3

Wyścig do zerowej emisji netto nabiera tempa, a jedną z największych przeszkód, z którymi musimy się zmierzyć? Trudne emisje pośrednie od dostawców i konsumentów w całym łańcuchu wartości organizacji, znane również jako emisje zakresu 3.

Wiele krajów wprowadziło już obowiązek raportowania przez firmy emisji z zakresu 1 i 2, a wiele firm ustanowiło już własne ambicje dotyczące zerowego poziomu emisji netto, które obejmują emisje gazów cieplarnianych z zakresu 1 i 2.

Jednak skupienie się wyłącznie na redukcji emisji, nad którymi firmy mają bezpośrednią kontrolę (zakresy 1 i 2), po prostu nie wystarczy, jeśli chcemy osiągnąć zerowy poziom emisji netto wystarczająco szybko. Emisje z zakresu 3, choć zazwyczaj bardziej skomplikowane do zmierzenia, stanowią dużą, niezauważalną część globalnego tortu emisji.

Na szczęście globalne prawodawstwo dotyczące raportowania emisji z zakresu 3 stale rośnie: niedawne zasady ujawniania informacji klimatycznych przez amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) zaleciły, aby zakres 3 mógł również stać się obowiązkowy. Wielka Brytania również wprowadziła już przepisy wprowadzające obowiązek ujawniania informacji finansowych związanych z klimatem przez większe spółki, będąc pierwszym krajem G20, który to zrobił.

Energia odnawialna i bezpieczeństwo energetyczne

Nic dziwnego, że wojny i kryzysy humanitarne, które rozpoczęły się w 2022 r. i nadal mają miejsce, takie jak wojna rosyjsko-ukraińska, miały duży wpływ na globalne ceny i podaż energii. Nikt nie chce być zakładnikiem cen i podaży energii, więc nic dziwnego, że obserwujemy dążenie do niezależności energetycznej i odnawialnych źródeł energii.

Minęły już czasy, gdy panele słoneczne i turbiny wiatrowe były tylko dla hipisów przytulających drzewa – rok 2023 zapoczątkuje przyspieszony i bardzo potrzebny nacisk na energię odnawialną. W tym roku można spodziewać się, że więcej firm zmniejszy zużycie energii dzięki energooszczędnym innowacjom i technologiom, a także przejdzie na odnawialne źródła energii. Będzie to sytuacja korzystna dla obu stron – ratowanie planety i oszczędzanie pieniędzy! Nie wspominając już o tym, że jeśli wkrótce nie zaczniemy ograniczać naszych emisji, osiągnięcie celów porozumienia paryskiego będzie jeszcze trudniejsze i droższe.

Oczywiście rozumiemy, że inwestowanie w projekty oszczędzania energii i energii odnawialnej może kosztować więcej w perspektywie krótkoterminowej, a jeśli nie jesteś gotowy na taką inwestycję, to być może ucieszy Cię wiadomość, że niektóre rządy oferują zachęty, aby ułatwić to firmom. Obejmuje to europejski plan REPower EU, który zachęca do przyjmowania czystej energii i efektywności energetycznej.

Podsumowanie: Przy coraz bardziej niepewnym kontekście globalnym prowadzącym do zwiększonego ryzyka i wyzwań, rok 2023 to dobry czas na rozpoczęcie inwestycji w energooszczędne i czyste technologie energetyczne: możesz rozpocząć pilotaż różnych środków oszczędzania energii lub przetestować innowacyjny proces w swojej linii produktów.

Większa przejrzystość i presja na ujawnianie informacji

Uczciwe spojrzenie na swój wpływ na zrównoważony rozwój jako firma może być początkowo trudną pigułką do przełknięcia, ale jest to również sposób, w jaki zachodzą bardzo potrzebne zmiany. Nie można wprowadzać zmian ani inspirować zmian na szerszą skalę, dopóki nie zrozumie się, na czym się stoi i jaki wpływ się wywiera. Poza tym, dla niektórych z nas ujawnianie informacji nie jest już miłym dodatkiem, ale raczej prawnym obowiązkiem.

W ubiegłym roku byliśmy świadkami gwałtownego wzrostu liczby nowych przepisów i regulacji dotyczących zrównoważonego rozwoju na całym świecie i nie będziemy zaskoczeni, jeśli rok 2023 przyniesie ich jeszcze więcej. Rządy i agencje coraz mocniej naciskają na korporacje, czyniąc sprawozdawczość w zakresie zrównoważonego rozwoju i ESG koniecznością.

Obecnie Europa jest zdecydowanym liderem w zakresie regulacji dotyczących zrównoważonego rozwoju i nie zmieni się to w tym roku. W krótkim czasie UE przyjęła rozporządzenie w sprawie ujawniania informacji na temat zrównoważonego finansowania (SFDR), dyrektywę w sprawie sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD), a także unijne standardy sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju (ESRS), z których wszystkie sprawią, że kompleksowa sprawozdawczość w zakresie zrównoważonego rozwoju stanie się wymogiem dla około 50 000 firm w UE do 2026 roku.

Nie wszyscy jednak przyjęli nowe przepisy i regulacje z zadowoleniem. W 2022 r. wzrosła liczba pozwów sądowych przeciwko korporacjom związanych z klimatem – nie pozwól, abyś to był Ty!

Gospodarka o obiegu zamkniętym

Model „bierz, wytwarzaj, marnuj” już się nie sprawdza. Już w 2022 r. trend ten był na fali wznoszącej, a w 2023 r. koło zmian, jakim jest gospodarka o obiegu zamkniętym, będzie się nadal obracać.

„Gospodarka o obiegu zamkniętym to taka, która zmniejsza zużycie materiałów, przeprojektowuje materiały, produkty i usługi, aby były mniej zasobochłonne, i odzyskuje „odpady” jako zasoby do produkcji nowych materiałów i produktów”. – Agencja Ochrony Środowiska Stanów Zjednoczonych (EPA)
W 2023 r. można spodziewać się, że więcej firm podejmie bardziej strategiczne działania w kierunku przyjęcia gospodarki o obiegu zamkniętym, takie jak uwzględnienie obiegu zamkniętego jako kluczowej inicjatywy w zakresie zrównoważonego rozwoju operacyjnego oraz innowacje w zakresie technologii recyklingu, opcji ponownego użycia i opcji pakowania wielokrotnego użytku. Ale nawet przed 5R, myślenie w sposób bardziej cyrkularny zaczyna się od projektu i zasady, aby nie brać więcej niż natura może zaoferować.

Plan działania UE dotyczący gospodarki o obiegu zamkniętym (CEAP), jeden z głównych elementów Europejskiego Zielonego Ładu, obowiązuje od 2020 r. i został niedawno uwzględniony w unijnych standardach sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju (ESRS). Mówiąc konkretnie, ESRS E5 określa wymogi dotyczące ujawniania informacji przez spółki objęte CSRD w odniesieniu do wykorzystania zasobów i gospodarki o obiegu zamkniętym.

A jeśli jeszcze tego nie wiesz, unijna systematyka podatkowa obowiązuje już od 1 stycznia 2023 roku! Dlaczego jest to istotne? Taksonomia UE dotycząca zrównoważonych działań po raz pierwszy zacznie obejmować gospodarkę o obiegu zamkniętym, przyspieszając w ten sposób włączenie obiegu zamkniętego do kontroli działań korporacyjnych przez społeczność inwestycyjną.

Podsumowanie: Gospodarka o obiegu zamkniętym jest istotna od jakiegoś czasu i nadal będzie. Jeśli jeszcze nie podjąłeś bardziej strategicznych kroków w kierunku przyjęcia obiegu zamkniętego, teraz jest na to czas – zmniejszyć emisje, umożliwić bardziej odporne łańcuchy wartości ORAZ zapewnić zdrowszą planetę? Powiedzmy mniej. Nie wspominając już o tym, że temat gospodarki o obiegu zamkniętym jest już teraz, i w coraz większym stopniu będzie, uwzględniany w przepisach dotyczących sprawozdawczości.

Eko-trendy 2023: Co nowego w dziedzinie ochrony środowiska?
Energia odnawialna i bezpieczeństwo energetyczne, gospodarka o obiegu zamkniętym

Dodaj komentarz