EKO

Zielone zakupy: Jak dokonywać ekologicznych wyborów podczas codziennych zakupów?

Zielone zakupy: Jak dokonywać ekologicznych wyborów podczas codziennych zakupów?
produkty przyjazne dla środowiska, ekologiczne sklepy, torby wielkokrotnego użytku, recykling,

Wszyscy wiemy, że nasza Ziemia nieustannie cierpi z powodu zmian klimatycznych. Jednak jako świadomi klienci możemy zmienić nasze nawyki zakupowe, które pomogą nam walczyć z tym stanem, a także z marnotrawstwem.

Zakup przyjazny dla środowiska nie oznacza, że nie można robić zakupów. Należy raczej być bardziej świadomym przed zakupem jakiegokolwiek produktu. Na przykład – musisz uważać na to, co kupujesz, jak produkt jest wytwarzany, jak wpływa na Ziemię itp. Tak więc, kupując cokolwiek, pamiętaj o planecie i ludziach. Kupuj produkty, które chronią przyrodę, zapobiegają marnotrawstwu i oszczędzają energię. W ten sposób możesz zmniejszyć swój negatywny wpływ na Ziemię. Poniższe kroki pomogą ci stać się ekologicznym podczas zakupów…

Wybieraj produkty przyjazne dla środowiska

Produkty ekologiczne są zwykle wytwarzane z organicznych lub naturalnych składników. Są więc bezpieczniejsze zarówno dla nas, jak i dla naszej planety. Ponadto produkty ekologiczne są trwałe i tańsze w dłuższej perspektywie. Na przykład, kupując butelkę wielokrotnego użytku / kubek na kawę lub bambusową słomkę, możesz ich używać przez lata.

Kupowanie produktów ekologicznych zamiast zwykłych produktów zmniejsza zapotrzebowanie na szkodliwe produkty, ponieważ zwykłe produkty są zwykle wytwarzane z toksycznych chemikaliów. Pomoże to chronić środowisko i zaoszczędzić pieniądze.

Kupuj w ekologicznych sklepach

Kupuj produkty od sprzedawców detalicznych, którzy dbają o dobro środowiska. Jeśli szukasz firm, które działają na rzecz ochrony środowiska, sprawdź ich strony internetowe. Na stronie internetowej znajdziesz opcje „o nas” i „pokój medialny”, w których firmy opisują swoje przyjazne dla środowiska inicjatywy. Z tych stron można dowiedzieć się o zaangażowaniu firmy w działania proekologiczne. Możesz również sprawdzić opcje komentarzy i recenzji, w których inni klienci przekazują cenne opinie na temat produktów firmy.

Kupując ubrania, wybieraj sklepy butikowe świadome ekologicznie, takie jak Soul Feat, aby mieć pewność, że kupowane rzeczy są wytwarzane i sprzedawane przy minimalnym szkodliwym wpływie na środowisko.

Po znalezieniu sklepu i/lub strony internetowej zero waste nie musisz martwić się o żadne produkty, ponieważ oferują one prawie wszystko, od dozowników mydła wielokrotnego napełniania i biodegradowalnych etui na telefony po organiczne produkty kosmetyczne i plecaki wykonane z billboardów z recyklingu.

Dzięki tym ekologicznym wskazówkom dotyczącym urody i higieny osobistej dowiesz się, jak stać się bardziej przyjaznym dla środowiska.

Kupuj lokalnie

Staraj się kupować produkty przyjazne dla środowiska w lokalnych sklepach lub firmach. Kupowanie lokalnie oznacza, że kupujesz produkty, które zostały wyprodukowane w Twojej społeczności. A pieniądze, które wydasz na zakup tych produktów, również pozostaną w społeczności. Co więcej, lokalne firmy zatrudniają lokalnych pracowników, którzy pracują na rzecz kreatywności i innowacji w danej społeczności. Poprawiają oni również swój standard życia, zarabiając od tych firm. Jest to więc jeden z najłatwiejszych sposobów na ekologiczne zakupy.

Ponadto, gdy kupujesz produkty, które są wytwarzane na duże odległości, z pewnością doda to koszt transportu do ceny produktu. Poza tym, pojazd wybrany do wysyłki produktów, czy to ciężarówka, samochód, autobus czy samolot, będzie emitował gazy cieplarniane, które prowadzą do zanieczyszczenia ziemi i powietrza.

Kupuj w sezonie

Kupowanie w sezonie oznacza kupowanie sezonowych warzyw, owoców i innych produktów z lokalnego targu. Otrzymasz od nich najlepsze produkty o najmniejszym wpływie na środowisko. Jeśli jednak chcesz mieć wszystko przez cały rok, znajdziesz je na półkach każdego super sklepu.

Kupowanie wszystkiego, bez względu na to, kiedy tego potrzebujesz, jest wygodniejsze niż kupowanie tylko produktów sezonowych w tym czasie. Pamiętaj jednak, że może to być odpowiednie dla Ciebie, ale wcale nie przyjazne dla środowiska. Kupowanie w sezonie wspiera również program rolnictwa wspieranego przez społeczność (CSA), w którym lokalni konsumenci mogą kupować udziały w gospodarstwach od lokalnych producentów i otrzymywać w zamian cotygodniowe zbiory.

Zakupy hurtowe

Kupowanie hurtowo może zwiększyć wydajność, ponieważ koszty podróży, pakowania i inne koszty środowiskowe będą rosły z każdą podróżą. Kupując wiele produktów na raz, nie musisz płacić za nadmierną wysyłkę. Pozwala to zaoszczędzić czas i pieniądze. Możesz także zabrać ze sobą opakowanie nadające się do recyklingu lub pojemnik wielokrotnego użytku, aby zakupy były bardziej przyjazne dla środowiska.

Unikaj zakupów pod wpływem impulsu

Przed podjęciem decyzji o zakupie musisz zadać sobie pytanie, dlaczego potrzebujesz danego produktu, czy masz już podobny przedmiot w domu, w jaki sposób produkt przyniesie Ci korzyści i czy możesz poczekać z zakupem przedmiotu później itp.

Kupowanie pod wpływem impulsu prowadzi do kupowania rzeczy, których w danym momencie nie potrzebujemy. Przedmioty te mogą skończyć gdzieś na lokalnym wysypisku śmieci. Tak więc kupowanie pod wpływem impulsu jest wielkim zagrożeniem dla świadomych ekologicznie zakupów.

Możesz także wyeliminować te niepotrzebne przedmioty, wymieniając je na coś, sprzedając, poddając recyklingowi, a nawet przekazując je do sklepu z rzeczami używanymi lub lokalnej organizacji charytatywnej.

Bierz własne torby wielokrotnego użytku

Korzystanie z toreb wielokrotnego użytku podczas zakupów to dobry sposób na ekologiczne zakupy. Są one bowiem zrównoważoną alternatywą dla papierowych lub plastikowych toreb na zakupy.

Torby materiałowe wielokrotnego użytku są trwałe i zapobiegają wyrzucaniu plastikowych toreb z domu. Jest to opcja przyjazna dla środowiska i oszczędzająca finanse na dłuższą metę.

Kup kilka ciężkich toreb wielokrotnego użytku z bawełny organicznej o różnych rozmiarach, aby wielokrotnie zabierać je na rynek. Torby te są wykonane z najbezpieczniejszych materiałów, więc owoce i warzywa będą w nich przechowywane dłużej. Upewnij się jednak, że używasz jednej torby na jeden konkretny produkt. Na przykład, włóż cebulę do jednej torby, a ziemniaki do drugiej. Worki te można prać w pralce, ale należy je suszyć na powietrzu.

Przeczytaj: Rozkładalne torby i ekologiczne opakowania: Alternatywy dla plastiku

Wybieraj produkty w opakowaniach z recyklingu

Ponieważ plastikowe torby są szkodliwe dla środowiska, jako konsument możesz zacząć od wyboru produktów z materiałów pochodzących z recyklingu. Korzystanie z opakowań z recyklingu oszczędza energię i surowce produkcyjne oraz zmniejsza emisję gazów cieplarnianych i marnotrawstwo zasobów naturalnych.

Poza tym, jeśli nie kupujesz produktów w opakowaniach z recyklingu, zachęcasz producentów do wielokrotnego wytwarzania nowych produktów.

Przeczytaj: Plastikowe morze: Problem zanieczyszczenia oceanów plastikiem

Podsumowanie i wnioski

Ekologiczne zakupy to trudne zadanie. Jednak wielu świadomych kupujących decyduje się obecnie na produkcję i magazynowanie produktów przyjaznych dla środowiska. Wspierają oni również wysiłki w zakresie odpowiedzialności społecznej na rzecz ochrony środowiska.

Ich inicjatywy pomagają świadomym konsumentom działać z ich strony, ponieważ nie muszą się martwić o uzyskanie produktów przyjaznych dla środowiska.

Gdy obie strony biorą pod uwagę interes Ziemi ponad własnym interesem, jest to pozytywna wskazówka dla ochrony środowiska w dłuższej perspektywie.

Zielone zakupy: Jak dokonywać ekologicznych wyborów podczas codziennych zakupów?
produkty przyjazne dla środowiska, ekologiczne sklepy, torby wielkokrotnego użytku, recykling,

Dodaj komentarz